Қонунчилик палатасининг биринчи мажлиси бошланди
Тошкент шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг сайловдан кейинги биринчи мажлиси бошланди.
Унда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев иштирок этмоқда.
Мажлисни Марказий сайлов комиссияси раиси Мирзо-Улуғбек Абдусаломов очди.
Ўзбекистон Республикасининг давлат мадҳияси янгради.
Биринчи мажлиснинг Муваққат котибияти, Саноқ комиссияси ҳамда Овозларни ҳисоблаш электрон тизимидан фойдаланишни назорат қилувчи муваққат гуруҳ сайлаб олинди ва кун тартиби тасдиқланди. Марказий сайлов комиссияси раиси Қонунчилик палатасига бўлиб ўтган сайлов якунлари тўғрисида ахборот берди.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг Регламентига мувофиқ, қуйи палата Спикерини сайлаш учун Сиёсий партиялар вакиллари кенгаши тузилди. Мазкур кенгашнинг таклифига биноан, депутатлар яширин овоз бериш йўли билан Нурдинжон Исмоиловни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг Спикери этиб сайладилар.
Давлатимиз раҳбари Спикернинг билим ва тажрибаси, фидойилигини таъкидлаб, унинг ва палатанинг ишига муваффақият тилади.
- Сизлар тарихий даврда тарихий депутатлар бўлиб сайландиларингиз. Бунга ҳар куни, ҳар дақиқа муносиб бўлишингиз, халқчил қонунлар қабул қилиб, аҳоли фаровонлигига ҳисса қўшишингиз керак, - деди Президент.
Шундан сўнг мажлисга раислик қилиш ваколати Спикерга ўтди. Нурдинжон Исмоилов мажлис котибиятига келиб тушган, 5 та сиёсий партия фракцияси раҳбарлари томонидан фракциялар тузилганлиги тўғрисидаги таъсис баённомаларини ўқиб эшиттирди. Шунга асосан Қонунчилик палатасидаги сиёсий партиялар фракциялари рўйхатга олинди.
Депутатлар Қонунчилик палатаси Спикерининг янги таъсис этилган биринчи ўринбосари лавозимига депутат Акмал Саидовни, Спикерининг ўринбосарлари лавозимларига Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати – Ўзбекистон Либерал-демократик партияси фракцияси раҳбари Актам Хаитовни, Ўзбекистон «Миллий тикланиш» демократик партияси фракцияси раҳбари Алишер Қодировни, Ўзбекистон «Адолат» социал-демократик партияси фракцияси раҳбари Наримон Умаровни, Ўзбекистон Халқ демократик партияси фракцияси раҳбари Улуғбек Иноятовни ва Ўзбекистон Экологик партияси фракцияси раҳбари Борий Алихоновни сайладилар.

Началось первое заседание Законодательной палаты
В Ташкенте началось первое после выборов заседание Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
В нем принимает участие Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.
Заседание открыл председатель Центральной избирательной комиссии Мирза-Улугбек Абдусаламов.
Прозвучал государственный гимн Республики Узбекистан.
Избраны Временный секретариат первого заседания, Счетная комиссия и Временная группа по контролю за использованием электронной системы подсчета голосов, утверждена повестка дня. Председатель ЦИК выступил с информацией об итогах состоявшихся выборов в Законодательную палату.
В соответствии с Регламентом Законодательной палаты Олий Мажлиса образован Совет представителей политических партий для избрания Спикера нижней палаты. По предложению совета депутаты путем тайного голосования избрали Спикером Законодательной палаты Нурдинжона Исмаилова.
Глава государства отметил глубокие знания и опыт Спикера, пожелал успехов его деятельности и работе парламента.
- Вас избрали депутатами в исторически важное время. Вы должны быть достойны этого каждый день, каждую минуту, принимать законы для народа и вносить вклад в благополучие населения, - сказал Президент.
Затем председательство в заседании перешло к Спикеру. Нурдинжон Исмаилов зачитал поступившие в секретариат заседания от руководителей 5 политических партий учредительные протоколы об образовании фракций. Далее зарегистрированы фракции политических партий в Законодательной палате.
Депутаты избрали на вновь учрежденную должность первого заместителя Спикера Законодательной палаты депутата Акмаля Саидова, на должности заместителей Спикера – руководителя фракции Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана Актама Хаитова, руководителя фракции Демократической партии Узбекистана «Миллий тикланиш» Алишера Кадырова, руководителя фракции Социал-демократической партии “Адолат” Узбекистана Наримона Умарова, руководителя фракции Народно-демократической партии Узбекистана Улугбека Иноятова и руководителя фракции Экологической партии Узбекистана Бория Алиханова.