Президент Вакиллар палатасида учрашув ўтказди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Японияга ташрифи учинчи куни ушбу мамлакат парламентининг қуйи палатасида учрашувдан бошланди.
Давлатимиз раҳбари Вакиллар палатаси раиси Тадамори Осима билан Ўзбекистон-Япония парламентлараро муносабатларини янада ривожлантириш масалаларини муҳокама қилди.
Япония парламентининг Ўзбекистон билан дўстлик лигаси фаол ишлаётгани катта мамнуният билан қайд этилди.
Кунчиқар мамлакатнинг парламентаризм соҳасидаги тажрибасини ўрганиш бўйича қўшма тадбирлар ўтказиш ва ўзаро алмашинувларни кенгайтиришга келишиб олинди.
Учрашув сўнгида Ўзбекистон Президенти Япония парламенти қуйи палатаси спикерига юртимизда илк бор ўзбек тилига таржима қилинган ва чоп этилган Япония Конституциясининг биринчи нусхасини совға қилди.

Президент провел встречу с председателем Палаты представителей Японии
Программа мероприятий третьего дня визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Японию началась со встречи в нижней палате парламента Японии.
Глава государства обсудил вопросы дальнейшего развития узбекско-японских межпарламентских отношений с председателем Палаты представителей Тадамори Осимой.
С глубоким удовлетворением отмечена активная деятельность Парламентской лиги дружбы Японии с Узбекистаном.
Достигнута договоренность о проведении совместных мероприятий по изучению японского опыта парламентаризма и расширении взаимных обменов.
В заключение встречи Президент Узбекистана подарил спикеру нижней палаты японского парламента первый экземпляр впервые переведенной на узбекский язык Конституции Японии и изданной в нашей стране.