Ўзбекистон хорижий ҳамкорлар билан умумий қиймати 31 миллиард доллар бўлган 800 дан ортиқ лойиҳа ишлаб чиқди
Марказий сайлов комиссияси Халқаро матбуот марказида Халқаро пресс-клубнинг навбатдаги тадбири бўлиб ўтмоқда. Унда Ташқи ишлар вазирлиги, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, сиёсий партиялар вакиллари ҳамда журналистлар иштирок этишмоқда.
Ўзбекистон Республикаси ташқи ишлар вазирининг биринчи ўринбосари Илҳом Неъматовнинг сўзларига кўра, бугунги кунда - инвестицияларни жалб қилиш элчилар олдидаги асосий вазифалардан биридир.
“Илгари, агар элчи инвестиция ва бизнес лойиҳаларини жалб қилиш билан шуғулланса, у шунчаки ишдан олинарди. Бугунги кунда - инвестицияларни жалб қилиш элчилар олдидаги асосий вазифалардан бири.
Сўнгги бир ярим йил ичида чет эллик шериклар билан умумий қиймати 31 млрд АҚШ доллари бўлган 816 лойиҳа ишлаб чиқилиб, имзоланди.
Биз халқаро молиявий институтлар ва банклар, шунингдек, хорижий инвесторларнинг ишончини қайта тикланишини ҳис қилмоқдамиз.
Шунингдек, илгари, халқаро майдонларда бизни болалар ва пахта теришда болалар ва мажбурий меҳнати учун танқид қилишган. Бугунги кунда Халқаро меҳнат ташкилоти ва бошқа институтларнинг Ўзбекистонга нисбатан позицияси бутунлай ўзгарди”, - дейди Илҳом Неъматов.

Узбекистан разработал с зарубежными партнёрами свыше 800 проектов на $31 млрд.
За последние три года страна полностью вышла из изоляции.Об этом заявил первый заместитель Министра иностранных дел РУз Илхомжон Нематов.
В Международном пресс-центре ЦИК проходит мероприятие с участием первого заместителя Министра иностранных дел Узбекистана, заместитель министра инвестиций и внешней торговли и представителей политических партий.
На мероприятии обсуждаются вопросы об изменениях произошедших во внешней политике Узбекистана за 3 года.
Участники отметили, что сегодня чувствуется возрождение доверия со стороны международных финансовых институтов и банков, а также зарубежных инвесторов.
За три года состоялись 120 переговоров на высшем уровне, в ходе которых было заключено свыше 500 важнейших двухсторонних и многосторонних соглашений.
Как сказал первый заместитель Министра иностранных дел РУз Илхомжон Нематов, "если раньше посол занимался вопросами привлечения инвестиций и бизнеса, его просто уволили бы. Сегодня - привлечение инвестиций, одна из главных задач, стоящих перед послами".
За последние полтора года с зарубежными партнёрами было разработано и подписано 816 проектов на общую сумму 31 млрд. долларов США.
"Наша цель - увеличить товарооборот с Россией до 10 млрд. долларов США", - отметил Нематов.
При этом он добавил, что в этом году планируется увеличить товарооборот с Китаем до 7 млрд. долларов США.