O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Loyiha boshqaruvi milliy agentligining 2019 yil 6 dekabrdagi 172-son buyrug‘i (Adliya vazirligida 2019 yil 20 dekabrda 3127-3-son bilan ro‘yxatdan o‘tkazilgan) bilan Kripto-birjalar faoliyatini litsenziyalash tartibi to‘g‘risidagi nizomga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritildi, xususan, Kripto-birja savdosini amalga oshirish qoidalari (bundan keyin - Qoidalar) belgilandi.
Qoidalarda umumiy qoidalar va asosiy tushunchalar, mijozlar bilan munosabatlarni o‘rnatish tartibi, reklama va mijozlarga ma’lumot berish talablari, kripto-birjalar tomonidan kripto- birjalar savdosini tashkil etish jarayoni, kripto-birjada hisob-kitob va kliring operatsiyalari amalga oshirish tartibi va boshqalar belgilab berilgan.
Qoidalarning quyidagi muhim jihatlariga e’tibor qaratamiz:
- O‘zbekiston Respublikasi rezidentlari kripto-birjalarda faqat kripto-aktivlarni sotish bo‘yicha bitimlar tuzish huquqiga ega;
- kripto-aktivlar bilan ilgari anonim tarzda tuzilgan bitimlar (operatsiyalar) bo‘lsa, kripto-birjalarda bunday kripto-aktivlar bilan operatsiyalarni amalga oshirish taqiqlanadi;
- kripto-aktivlar O‘zbekiston Respublikasi hududida to‘lov yoki to‘lovni qabul qilish vositasi sifatida ishlatilishi mumkin emas.
Ushbu hujjatni ishlab chiqishda, jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirishga va terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurash sohasidagi xalqaro standartlarga (FATF tavsiyalari va rahbarlik hujjatlari) rioya etishga alohida e’tibor qaratildi. Xususan, Qoidalarga muvofiq, kripto-birja:
majburiy identifikatsiya qilish mexanizmlari joriy etilganidan keyin savdo ishtirokchilariga elektron savdo maydonchalari orqali operatsiyalarni amalga oshirishga ruxsat berishga;
18 yoshga to‘lmagan shaxslar bilan, shuningdek, jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirishga, terrorizmni moliyalashtirishga va ommaviy qirg‘in qurollarini tarqatishni moliyalashtirishga qarshi kurashish to‘g‘risidagi qonun hujjatlariga muvofiq terroristik faoliyatda yoki ommaviy qirg‘in qurollarini tarqatishda ishtirok etayotgan yoki gumon qilinayotgan shaxslar ro‘yxatiga kiritilgan shaxslar bilan munosabatlarni o‘rnatmaslikka;
savdolar yakunlari bo‘yicha hisobotlar va qonun hujjatlari va Qoidalar buzilganligi aniqlangan faktlar to‘g‘risidagi ma’lumotlarni besh yildan kam bo‘lmagan muddatda saqlab turishga;
jinoyat belgilari aniqlangan taqdirda darhol bu haqda vakolatli organ va huquqni muhofaza qiluvchi organlarga yozma ravishda xabar berishga majburdir
Kripto-aktivlar qiymatining o‘zgaruvchanligini va shu sababli kripto-aktivlarga sarmoya kiritish bilan bog‘liq xavflarni hisobga olgan holda, reklama faoliyati va mijozlarni xabardor qilish bo‘yicha iste’molchilar huquqlarini himoya qilishga alohida e’tibor qaratiladi.
Qoidalar ma’lum darajada qattiq bo‘lsada, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Loyiha boshqaruvi milliy agentligi ushbu Qoidalarni belgilash O‘zbekiston Respublikasida raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish va kripto-aktivlarning aylanmasi bilan bog‘liq faoliyatda muhim qadam deb hisoblaydi. Ushbu Qoidalarning o‘rnatilishi:
- O‘zbekiston Respublikasi fuqarolarining huquq va manfaatlarini himoya qilishni ta’minlagan holda kripto-birja faoliyati tartibi va talablarini qat’iy belgilash;
- O‘zbekiston Respublikasiga to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni, shuningdek, kripto-birjalar faoliyatiga xizmat ko‘rsatish orqali tijorat banklari uchun qo‘shimcha daromad manbalarini jalb qilishni ta’minlash;
- O‘zbekiston Respublikasi mayner-rezidentlari tomonidan kripto-aktivlarni qonuniy sotish mexanizmini joriy etish imkonini beradi
Hujjatning to‘liq matni bilan O‘zbekiston Respublikasi Qonun hujjatlari milliy ma’lumotlar bazasida tanishishingiz mumkin.

В Узбекистане запретили оплату криптовалютой
Приказом НАПУ внесены изменения и дополнения в положение о порядке лицензирования деятельности крипто-бирж. Также определены правила осуществления крипто-биржевой торговли.
Приказом Национального агентства проектного управления при Президенте Республики Узбекистан № 172 от 6 декабря 2019 года (зарегистрирован в Министерстве юстиции от 20 декабря, внесены изменения и дополнения в Положение о порядке лицензирования деятельности крипто-бирж, в частности определены Правила осуществления крипто-биржевой торговли (далее – Правила).
Правилами определяются общие положения и основные понятия, порядок установления отношений с клиентами, требования к рекламе и информированию клиентов, процесс организация крипто-биржами крипто-биржевых торгов, порядок осуществления расчетно-клиринговых операций на крипто-бирже и другие.
Обращаем внимание на следующие важные моменты Правил:
- резиденты Республики Узбекистан вправе заключать на крипто-биржах исключительно сделки по продаже крипто-активов;
- на крипто-биржах запрещается осуществление операций с крипто-активами, по которым совершенные ранее сделки (операции) имеют анонимный характер;
- крипто-активы не могут быть использованы на территории Республики Узбекистан в качестве средства платежа или приема оплаты.
При разработке данного документа особое внимание было уделено соблюдению международных стандартов в сфере противодействия легализации преступных доходов и финансированию терроризма (Рекомендации и руководящие документы ФАТФ). В частности, в соответствии с Правилами, крипто-биржа обязана:
допускать участников торгов к операциям через свои электронные торговые площадки после внедрения механизмов их обязательной идентификации;
не устанавливать отношения с физическими лицами, не достигшими возраста 18 лет, а также лицами, включенными в перечень лиц, участвующих или подозреваемых в участии в террористической деятельности либо распространении оружия массового уничтожения, в соответствии с законодательством о противодействии легализации доходов, полученных от преступной деятельности, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения;
хранить отчеты по итогам торгов и информацию о выявленных фактах нарушения законодательства и Правил не менее пяти лет;
при выявлении признаков преступлений незамедлительно сообщать об этом в письменной форме в уполномоченный орган и правоохранительные органы.
Особое внимание уделяется защите прав потребителей, в части рекламы деятельности и информированию клиентов, с учетом волатильности стоимости крипто-активов и связанных с нею рисков инвестиций в крипто-активы.
Несмотря на определенную строгость Правил, Национальное агентство проектного управления при Президенте Республики Узбекистан полагает, что определение данных Правил является важным шагом в развитии в Республики Узбекистан цифровой экономики и деятельности, связанной с оборотом крипто-активов. Установление данных Правил позволяет:
- регламентировать порядок и требования к крипто-биржевой деятельности, с обеспечением защиты прав и интересов граждан Республики Узбекистан;
- обеспечить привлечение прямых иностранных инвестиций в Республику Узбекистан, а также дополнительные источники доходов для коммерческих банков за счет обслуживания деятельности крипто-бирж;
- внедрить механизм легальной продажи крипто-активов со стороны майнеров-резидентов Республики Узбекистан.
С полным текстом документа вы можете ознакомиться в Национальной базе данных законодательства Республики Узбекистан.