LBMA suv va mineral o‘g‘itlarni berishning moslashuvchan intellektual tizimini ishga tushirdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019 yil 3 iyuldagi PQ-3832-sonli “O‘zbekiston Respublikasida raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq, shuningdek, raqamli iqtisodiyotni joriy etish va rivojlantirish uchun shart-sharoit yaratish doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Loyiha boshqaruvi milliy agentligi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Suv xo‘jaligi vazirligi bilan birgalikda respublikaning irrigatsiya sohasida raqamli iqtisodiyotni joriy qilish va rivojlantirish uchun shart-sharoit yaratish bo‘yicha chora-tadbirlar ko‘rilmoqda.
Xususan, 2019 yil 29 noyabr kuni Toshkent viloyatida «Skolkovo» (Rossiya) rezidenti «AIST» kompaniyasi vakillari tomonidan suv va mineral o‘g‘itlarni berishning moslashuvchan intellektual tizimi Suv xo‘jaligi vazirligi tomonidan Parkent tumanida ajratilgan yer uchastkasida namoyish etildi. Agentlik tomonidan Suv xo‘jaligi vazirligi bilan birgalikda tashkil etilgan ushbu namoyishda manfaatdor vazirliklar va idoralarning mutaxassislari ishtirok etdi.
Namoyish paytida ishlab chiquvchilar intellektual sug‘orish tizimi bilan simsiz aloqaga asoslangan apparat-dasturiy kompleksdan iborat bo‘lgan texnologiyani namoyish etdilar. Tizim ham daraxtlar, ham sabzavot ekinlarini sug‘oradi va ularga mineral o‘g‘itlarni yetkazib beradi, shuningdek, har bir o‘simlikka suv va mineral o‘g‘itlarni kerakli miqdorda va o‘z vaqtida manzilli va aniq yetkazib beradi. Tizim mahalliy tuproq va iqlim sharoiti va o‘simlik turini hisobga olgan holda ma’lum bir dalaga moslashadi, yetkazib beriladigan suv hajmi, tizimning ishlash vaqti, harorat va namlik to‘g‘risidagi ma’lumotlar bazasini yaratadi va ildiz joylashgan qatlamdagi namlikning oldindan belgilangan qiymatini saqlab turadi. To‘liq avtonom rejimda ishlay olish qobiliyati Tizimga butun sug‘orish mavsumida ish holatini saqlab turishga imkon beradi.
Bundan tashqari, sug‘orishning raqamli xaritasi, hamda sug‘orish yoki o‘g‘itlash bo‘yicha mustaqil qaror qabul qilish bo‘yicha sun’iy intellekt tizimi shakllantiriladi.
Moslashtirilgan intellektual tizim LPWan va Narsalar Interneti texnologiyasini amalga oshiradi va WI-FI, GSM aloqa kanallari orqali har qanday qurilmadan (planshet, smartfon, noutbuk), shuningdek, statsionar kompyuterlardan foydalangan holda boshqariladi va dispetcherlik tizimini tashkil qiladi. Tizim tarkibiga kiruvchi modullar va sensorlar avtonom elektr ta’minoti va o‘rnatilgan dasturiy ta’minotga ega bo‘lib, markaziy blok tomonidan 3 kmgacha bo‘lgan harakat radiusi miqyosidagi radioaloqa kanali orqali boshqariladi.
O‘zbekistonda yetarli miqdordagi suv zaxiralarining yo‘qligi sababli qishloq xo‘jaligi har yili sug‘orish mavsumida suv tanqisligiga duch keladi. Tizimning namoyish etilishi ishtirokchilarga O‘zbekiston Respublikasida suv resurslari yetishmasligi sharoitida sug‘orish paytida uning noyobligi, qo‘llanish imkoniyatlari, harakatchanligi, suvni tejashdagi samaradorligini namoyish etdi. Texnologiyaning asosiy afzalliklari sug‘orish uchun suv bilan ta’minlash hajmining kamayishi, tuproq namligini nazorat qilish mumkinligi uchun tuproq sho‘rlanishining pasayishi va ko‘lmaklar paydo bo‘lishining oldini olish, har qanday sug‘orish tizimlarida tez o‘rnatilishi, va eng muhimi, o‘simlik va tuproq bilan doimiy aloqada bo‘lib turishdir.
Tizimning keng qo‘llanilishi dalaning sho‘rlanishi, kislotalanishi va botqoqlanishiga yo‘l qo‘ymagan holda sarf qilinadigan suv hajmini 80 foizgacha va elektr energiyasini 15-30 foizga tejash imkoniyatini beradi.

НАПУ провел запуск адаптивной интеллектуальной системы подачи воды и минеральных удобрений
Формируется цифровая карта полива, а также система искусственного интеллекта по принятию самостоятельного решения по поливу или внесению удобрений.
29 ноября, представителями компании «AIST» резидента «Сколково» (Россия), в Ташкентской области продемонстрирована адаптивная интеллектуальная система подачи воды и минеральных удобрений на отведённой Минводхоз участке земли в Паркентском районе Ташкентской области.
На демонстрации, организованной Национальным агентством проектного управления при Президенте совместно с Минводхоз, приняли участие специалисты заинтересованных министерств и ведомств.
В ходе демонстрации разработчиками продемонстрирована технология, которая представляет собой аппаратно-программный комплекс, базирующийся на беспроводной связи с интеллектуальной системой полива. Система осуществляет полив и подачу минеральных удобрений как для деревьев, так и для овощных культур, а также осуществляет адресную и точечную подачу воды и минеральных удобрений каждому растению в необходимом объёме и в нужное время. Она адаптируется под конкретное поле, учитывая локальные почвенно-климатические условия и вид растения, создаёт базу данных об объёме поданной воды, времени работы системы, температуре и влажности, поддерживает заданную величину влажности в корнеобитаемом слое. Возможность работать в полностью автономном режиме позволяет Системе поддерживать рабочее состояние в течение всего поливного сезона.
Кроме того, формируется цифровая карта полива, а также система искусственного интеллекта по принятию самостоятельного решения по поливу или внесению удобрений.
Адаптированная интеллектуальная система реализует технологию LPWan и Интернет вещей и управляется по каналам связи WI-FI, GSM при помощи любых устройств (планшет, смартфон, ноутбук), а также стационарных компьютеров, организуя диспетчерскую систему. Модули и датчики, входящие в состав системы имеют автономное электропитание и встроенное программное обеспечение, управляются центральным блоком по радиоканалу связи радиусом действия до 3 км.
Из-за отсутствия достаточных запасов водных ресурсов в Узбекистане сельское хозяйство ежегодно в оросительный сезон сталкивается с дефицитом воды. Демонстрация Системы показала участникам ее уникальность, возможности применения, мобильность, эффективность в экономии воды при поливе в условиях недостаточных запасов водных ресурсов в Республике Узбекистан. Ключевыми преимуществами технологии являются снижение объемов подачи воды на полив, снижение засоленности почвы из-за контроля влажности почвы и недопущение образования луж, быстрая установка
на любых оросительных системах, а самое главная постоянная связь с растением и почвой.
Широкое применение Системы позволит сэкономить объем израсходованной воды до 80%, электроэнергии − на 15-30%, не допуская засоления, закисления, заболачивания поля.