Осиё Тараққиёт Банки Президенти Т. Накао билан учрашув бўлиб ўтди
Жорий йил 13 ноябрь куни Инвестициялар ва ташқи савдо вазири С. Умурзаков ва Осиё Тараққиёт Банки Президенти Т. Накао ўртасида учрашув бўлиб ўтиб, ўзаро ҳамкорликнинг бугунги кундаги ҳолати ва уни янада мустаҳкамлаш истиқболлари муҳокама қилинди. Бу ҳақида вазирликнинг матбуот хизмати хабар бермоқда.
Мулоқот чоғида Осиё минтақасининг ривожланаётган мамлакатларини қўллаб-қувватлашда банкнинг роли, хусусан Ўзбекистондаги иштирокининг кўлами таъкидланди – ОТБ йирик саноат, инфратузилма ва ижтимоий ривожланиш дастурларини амалга оширишда иштирок этувчи стратегик ҳамкор бўлиб келган ва бўлиб қолмоқда.
Т. Накао, ўз навбатида, Ўзбекистоннинг жадал ўзгариш жараёнлари ҳам мамлакатни ривожлантириш, ҳам минтақанинг иқтисодий соҳасидаги мавқеини мустаҳкамлаш учун катта имкониятларни очиб беришини таъкидлаб ўтиб, 2019-2023 йилларга мўлжалланган Мамлакат Ҳамкорлик стратегиясида мустаҳкамланган ҳамкорликни тизимлаштиришни олқишлашини маълум қилди.Шу билан бирга, у барқарор ривожланишнинг мажбурий омиллари сифатида макроиқтисодий барқарорлик, инфратузилма ва малакали кадрлар мавжуд бўлишини таъкидлаб ўтди.
Шунингдек, иқтисодий жараёнларни тартибга солишда давлатнинг ролини камайтириш ва хусусий секторни ривожлантириш учун қулай шароитларни яратиш мақсадида, давлат органлари фаолиятини такомиллаштириш борасида Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан кўрилаётган чора-тадбирлар юқори баҳоланди – бу каби амалиёт ўзини Жанубий Осиёнинг қатор мамлакатларида муваффақиятли намоён қилган.
ОТБ президенти Ўзбекистон билан муносабатларнинг узоқ муддатли истиқболлари ҳақида гапирар экан, қўшимча инвестиция ресурсларини тақдим этиш орқали мамлакатда амалга оширилаётган иқтисодий ўзгаришларни комплекс қўллаб-қувватлаш учун ўзаро манфаатлар доирасини давом эттириш ва кенгайтиришга тайёрлигини билдирди.
Шу билан бирга, ҳамкорликнинг устувор йўналишлари бўлган қишлоқ хўжалиги, соғлиқни сақлаш, таълим, сув ресурсларини бошқариш ва молия сектори бугунги кунда мавжуд салоҳиятни қамраб олмаслиги таъкидлаб ўтилиб, шу сабабдан, янги қўшма лойиҳаларни амалга ошириш имкониятларини кўриб чиқиш таклифи билдирилди.
Жорий йил якунига қадар маққулланиши кутилаётган ва қиймати 500 миллион долларга тенг бўлган иқтисодий тартибга солиш ва ипотека кредити бозорини ривожлантириш соҳасидаги лойиҳалардан ташқари, келгусида лойиҳалар портфелни янада кенгайтириш учун янги йўналишлар алоҳида кўриб чиқилди ва ҳамкорликнинг тасдиқланган дастурлари доирасида амалий чоралар муҳокама қилинди.
Шунингдек, учрашув доирасида энергетика соҳасининг инвестиция ва саноат салоҳияти, соҳада олиб борилаётган ислоҳотлар ҳамда мазкур секторни узоқ муддатли барқарор ривожланишини таъминлашга имкон берадиган энергия манбаларини диверсификациялаш ва инновацион технологияларни жорий этишни кўзда тутувчи амалга оширилаётган лойиҳалар тақдимоти бўлиб ўтди.

АБР выделит 500 млн долларов на проекты в Узбекистане
13 ноября состоялась встреча министра инвестиций и внешней торговли Сардора Умурзакова с Президентом Азиатского банка развития Такэхико Накао, в ходе которой были обсуждены текущее состояние и перспективы дальнейшего укрепления сотрудничества, сообщила пресс-служба МИВТ.
В ходе диалога была подчеркнута роль банка в оказании поддержки развивающимся странам Азии и в частности масштабы его присутствия в Узбекистане – АБР были и остается стратегическим партнером, участвующим в реализации важнейших программ промышленного, инфраструктурного и социального развития.
Такэхико Накао в свою очередь заявил, что процессы ускоренной трансформации Узбекистана открывают широкие возможности как для развития самой страны, так и для укрепления ее позиции в экономическом поле региона и приветствовал систематизацию сотрудничества, закрепленную Страновой стратегией партнерства на 2019-2023гг. При этом он подчеркнул, что обязательными факторами устойчивого развития являются макроэкономическая стабильность, наличие инфраструктуры и квалифицированных кадров.
Также были высоко оценены меры, предпринимаемые Президентом Узбекистана по совершенствованию деятельности государственных органов с целью ослабления роли государства в регулировании экономических процессов и создания благоприятных условий для развития частного сектора - подобная практика успешно показала себя в ряде стран Южной Азии.
Говоря о долгосрочной перспективе взаимоотношений с Узбекистаном, Президент АБР выразил готовность продолжать и расширять спектр взаимных интересов с целью поддержки экономических преобразований в стране на комплексной основе посредством предоставления дополнительных инвестиционных ресурсов.
Вместе с тем было отмечено, что приоритетные сферы партнерства – сельское хозяйство, здравоохранение, образование, управление водными ресурсами и финансовый сектор в настоящий момент не охватывают имеющийся потенциал, в связи с чем было озвучено предложение рассмотреть возможности для реализации новых совместных проектов.
Помимо проектов в области экономического регулирования и развития рынка ипотечного кредитования на сумму 500 млн. долларов, одобрение которых ожидается уже до конца текущего года, отдельно были рассмотрены новые направления для дальнейшего расширения портфеля и обговорены практические меры в рамках утвержденных программ сотрудничества.
Также в рамках встречи была проведена презентация об инвестиционном и промышленном потенциале энергетической отрасли, проводимых в данной сфере реформах и реализуемых проектах, направленных на диверсификацию источников энергии и внедрение инновационных технологий, что позволит в долгосрочной перспективе обеспечить устойчивое развитие данного сектора.