Bank kartasi yo‘qolsa tunu kun xabar yuborish imkoniyati ta’minlanadi
Qonunga muvofiq, to‘lov tizimi to‘lovlarni to‘lov tizimining operatori, to‘lov tizimi ishtirokchilari va (yoki) to‘lov tashkilotlarining to‘lov tizimi operatori tomonidan belgilangan to‘lov tizimining tartib-taomillarini, infratuzilmasini va qoidalarini qo‘llash vositasida hamkorlik qilish yo‘li bilan amalga oshirishni ta’minlaydigan munosabatlar majmuidir.
To‘lov xizmati to‘lov xizmatlaridan foydalanuvchi va to‘lov xizmatlarini yetkazib beruvchi o‘rtasida tuzilgan shartnoma, shu jumladan ommaviy oferta tarzidagi shartnoma asosida ko‘rsatiladi.
O‘zbekiston hududida to‘lovlar quyidagilar orqali amalga oshiriladi:
- naqd pul mablag‘larini o‘tkazish;
- elektron pullarni o‘tkazish;
- pul mablag‘larini to‘lov vositalaridan foydalangan holda o‘tkazish;
- pul majburiyatini yoki pul mablag‘larini to‘lash to‘g‘risidagi farmoyishni o‘z ichiga olgan to‘lov hujjatini berish;
- elektron to‘lov vositalaridan foydalanish.
Shuningdek, Qonunga ko‘ra, bank kartasining emitenti bank kartasini saqlovchini bank kartasi yo‘qolganligi va (yoki) bank kartasidan ruxsatsiz foydalanilganligi to‘g‘risidagi xabarnomani tunu kun yuborish imkoniyati bilan ta’minlashi shart.

Заблокировать утерянную банковскую карту теперь можно в любое время суток
В соответствии с Законом, платежной системой является совокупность отношений, обеспечивающих осуществление платежей путем взаимодействия оператора платежной системы, участников платежной системы и (или) платежных организаций посредством применения процедур, инфраструктуры и правил платежной системы, установленных оператором платежной системы.
Платежная услуга оказывается на основании договора, в том числе в виде публичной оферты, заключенного между пользователем и поставщиком платежных услуг.
Платежи на территории Узбекистана осуществляются путем:
передачи наличных денежных средств;
перевода электронных денег;
перевода денежных средств с использованием платежных инструментов;
выдачи платежного документа, содержащего денежное обязательство или распоряжение о выплате денежных средств;
использования средств электронного платежа.
Согласно Закону, эмитент банковской карты обязан обеспечить возможность круглосуточного направления держателем банковской карты уведомления об утере банковской карты и (или) несанкционированном использовании банковской карты.