Yaponiyaning Isuzu Motors va Itochu Corporation kompaniyalari O‘zbekiston avtomobilsozlik sohasiga investitsiya kiritmoqda
16 dekabr kuni Tokio shahrida O‘zbekiston-Yaponiya biznes-forum bo‘lib o‘tdi. Mazkur tadbirda Yaponiyaning 500 dan ortiq kompaniyalari va tashkilotlari vakillari ishtirok etdilar.
Shuningdek, forumda Yaponiya Bosh vazirining o‘rinbosari, moliya vaziri T.Aso, Yaponiya tashqi savdoni rivojlantirish tashkiloti (JETRO), Yaponiya iqtisodiyot, savdo va sanoat vazirligi, Yaponiya Biznes Federatsiyasi (KEYDANREN) rahbarlari ham qatnashdilar.
Forum dasturi o‘z ichiga Yalpi majlis hamda iqtisodiyotning istiqbolli tarmoqlari – neft-gaz va neft-kimyo tarmoqlari, avtomobilsozlik, mashinasozlik va elektrotexnika, oziq-ovqat, to‘qimachilik va ipak sanoati, charm kiyim-kechak va charm-attorlik mahsulotlarini ishlab chiqarish, infratuzilma qurilishi va turizm sohalaridagi hamkorlikni rivojlantirish salohiyatini yoritishga bag‘ishlangan qator seksion sessiyalarini qamrab oldi. Forum ishtirokchilari O‘zbekistonda investitsiya va tashqi savdo faoliyatini olib borish uchun muayyan sektorda yaratilgan shart-sharoitlar bilan batafsil tanishish, hamkorlikning o‘zaro manfaatlari va istiqbollarini muhokama qilish hamda kelgusida birgalikda ishlab chiqish maqsadida, aniq loyiha takliflarini ko‘rib chiqish imkoniga ega bo‘ldilar.
Forum yakunida qo‘shma loyiha va tashabbuslarni amalga oshirish borasida qator ikki tomonlama hujjatlar imzolandi. Xususan, idoralararo darajada O‘zbekiston Respublikasi investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi hamda Yaponiya iqtisodiyot, savdo va sanoat vazirligining Savdo siyosati byurosi o‘rtasida iqtisodiy va sanoat hamkorlik to‘g‘risidagi Memorandum imzolandi. Shuningdek, Uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish vazirligi va Yaponiya iqtisodiyot va energetika instituti o‘rtasida o‘zaro munosabatlar yo‘lga qo‘yiladi – Issiqlik ta’minoti tizimini rivojlantirish dasturi va O‘zbekiston taraqqiyotining bosh rejasi birgalikda ishlab chiqiladi.
Navoiy viloyatida Yaponiya neft, gaz va metallar milliy korporatsiyasi (JOGMEC) ishtirokida geologik izlanishlar olib boriladi, Yaponiya tibbiy uskunalar sohasida tashqi texnik yordam ko‘rsatish tashkiloti (OMETA) esa Toshkentda Yaponiya-O‘zbekiston tibbiyot axborot markazini tashkil etishni reja qilmoqda. Yaponiyaning Isuzu Motors va Itochu Corporation kompaniyalarining "O‘zavtosanoat" AJ bilan hamkorligi orqali avtomobilsozlik sohasiga yirik investitsiyalar jalb qilinadi. Bundan tashqari, O‘zbekiston tijorat banklari MUFG Bank va Sumitomo Mitsui Banking bilan kichik va o‘rta biznes loyihalarini moliyalashtirish uchun investitsiyalarni jalb qilish bo‘yicha qator hujjatlarni imzoladilar.
Forumning Yalpi va seksion yig‘ilishlari yakuni bilan energetika, tog‘-kon sanoati va kimyo tarmoqlari, avtomobilsozlik, yengil sanoat, oziq-ovqat, farmatsevtika, sog‘liqni saqlash va inftratuzilma qurilishi sohalarida investitsiya kelishuvlari va savdo shartnomalari imzolandi.
Biznes-forum O‘zbekiston va Yaponiya ishbilarmon doiralarining keng ko‘lamli yo‘nalishlardagi ikki tomonlama hamkorlik salohiyatini yoritish uchun samarali maydon bo‘lib, yangi investitsiya tashabbuslari va savdo bitimlarini amalga oshirish orqali erishilgan kelishuvlarni mustahkamlash va sheriklik ko‘lamini kengaytirish uchun tegishli sharoit yaratish imkonini berdi.

Японские Isuzu Motors и Itochu Corporation инвестируют в автомобилестроение Узбекистана
16 декабря в Токио состоялся узбекско-японский бизнес-форум. В мероприятии приняли участие представители более 500 японских компаний и организаций.
Также на форуме присутствовали заместитель Премьер-министра, министр финансов Японии Т.Асо, руководители Японской организации по развитию внешней торговли (JETRO), Министерства экономики, торговли и промышленности Японии, Японской Федерации бизнеса (KEYDANREN).
Программа форума включила в себя пленарное заседание и несколько секционных сессий, посвященных освещению потенциала для развития сотрудничества в перспективных отраслях экономики – нефтегазовая и нефтехимическая отрасль, автомобилестроение, машиностроение и электротехника, пищевая, текстильная и шелковая промышленности, производство кожаной одежды и кожгалантереи, инфраструктурное строительство и туризм.
По итогам форума был подписан ряд двусторонних документов о реализации совместных проектов и инициатив, сообщили в пресс-службе Министерства инвестиций и внешней торговли (МИВТ).
Так, на межведомственном уровне между МИВТ Узбекистана и Бюро торговой политики Министерства экономики, торговли и промышленности Японии был подписан Меморандум об экономическом и промышленном сотрудничестве. Также будет налажено взаимодействие между Министерством жилищно-коммунального обслуживания и Институтом экономики и энергетики Японии – совместно будут разработаны Программа развития системы теплоснабжения и генеральный план развития Узбекистана.
В Навоийской области на базе японских технологий будут проведены геологические изыскания при участии Японской национальной корпорацией нефти, газа и металлов (JOGMEC), а Японская организация по внешнему техническому содействию в области медицинского оборудования (OMETA) намерена создать в Ташкенте Японско-узбекский медицинский информационный центр. Крупные инвестиции будут привлечены в сферу автомобилестроения за счет сотрудничества японских Isuzu Motors и Itochu Corporation с АО «Узавтосаноат». Помимо этого, коммерческие банки Узбекистана подписали ряд документов с MUFG Bank и Sumitomo Mitsui Banking о привлечении дополнительных инвестиций для финансирования проектов малого и среднего бизнеса.
По итогам пленарного и секционных заседаний форума были подписаны инвестиционные соглашения и торговые контракты в сферах энергетики, горнодобывающей и химической отраслей, автомобилестроения, машиностроения, легкой промышленности, плодоовощеводства, фармацевтики, здравоохранения и инфраструктурного строительства.
Бизнес-форум стал эффективной площадкой для освещения потенциала двустороннего сотрудничества деловых кругов Узбекистана и Японии в широком спектре направлений, позволив закрепить уже достигнутые договоренности и создать задел для наращивания масштабов партнерства за счет реализации новых инвестиционных инициатив и торговых соглашений.