Sinov tariqasida chiqindilarni saralagan holda yig‘ish tajribasi boshlandi
3 dekabr kuni poytaxtimizdagi 144-maktabda chiqindilarni saralagan holda yig‘ish tajribasi uchun tanlangan Yakkasaroy tumani, Muqimiy nomidagi mahalla aholisi bilan yig‘ilish o‘tkazilib, tushuntirish ishlari olib borildi.
Mahallaning barcha uylari uchta plastik va qog‘oz uchun alohida, oziq-ovqat chiqindilari uchun alohida va boshqa turdagi chiqindilar uchun alohida urnalar bilan ta’minlanadi. Shuningdek, shisha va zararli chiqindilar (quvvat batareyalari, lampalar, telefon va televizorlar) alohida yig‘iladi. “Maxsustrans IChB" DUK mashinalari haftaning ma’lum bir kunida chiqindilarning ma’lum turlarini olib ketishadi.
Yig‘ilishda “Maxsustrans IChB” DUK bosh direktorining o‘rinbosari Sherzod Kattaxodjayev so‘zga chiqib, chiqindilarni saralash zaruriyati, ularni yig‘ish va qayta ishlash jarayoni haqida so‘zlab berdi. Ruhshunos Raisa Tojiboyeva esa tushuntirish ishlarini olib borib, qaysi turdagi chiqindi qayerga tashlanishi kerakligini ko‘rsatdi. Barchasi oddiy va tushunarlidek tuyuladi, lekin tasniflash qiyin bo‘lgan chiqindilar ham uchraydi, ularni umumiy chiqindilarga tashlash tavsiya etiladi. Plastik idishlar qayta ishlangandan so‘ng ishlab chiqariladigan plastik paxta ko‘rsatilib, u yumshoq mebel anjomlarini ichini to‘ldirish va devor qoplamalari orasini isitish uchun qo‘llanishi tushuntirildi.
Avval xabar berganimizdek, 2028 yilga qadar shahar tashqarisida to‘rtta chiqindilarni qayta ishlash zavodi qurilib, ularda chiqindilarning 60% qayta ishlanadi. Hozirda esa Yakkasaroy tumanida “Ekologiya” MChJ bilan hamkorlikda chiqindilarning 8 turi saralanib, qayta ishlanmoqda. Avvaldan saralangan chiqindilarni qayta ishlash tezroq kechadi, aynan saralash eng qiyin jarayon, uni aholi yordamida amalga oshirish, chiqindilarni qayta ishlash va yo‘q qilishni sezilarli darajada osonlashtiradi.
Eslatib o‘tamiz, Toshkentda har yili o‘tgan yilgilarga nisbatan chiqindilar to‘planishi 6 foizga ortib bormoqda. Agar vaziyatni o‘zgartirmasak 15 yildan keyin bu ko‘rsatkich ikki barobar ortadi va uni olib chiqish hamda yo‘q qilish juda qiyinlashadi. Bu yo‘nalishda barcha mamlakatlar ketayotgan yagona yo‘l chiqindilarni qayta ishlashdir, lekin buning uchun chiqindilarni saralash zarur.

В Яккасарайском районе Ташкента начался эксперимент по раздельному сбору мусора
Махалли получат три урны: для пластика и бумаги, для пищевых отходов и для прочего мусора. Также отдельно будет собираться стекло и вредные отходы.
В Ташкенте в качестве эксперимента стартовал проект по раздельному сбору мусора. 3 декабря в 144 школе прошло разъяснительное собрание жителей махалли Мукими Яккасарайского района, выбранной для эксперимента по раздельному сбору мусора. Об этом сообщает пресс-служба хокимията.
Все дома махалли получат три урны: для пластика и бумаги, для пищевых отходов и для прочего мусора. Также отдельно будет собираться стекло и вредные отходы (батарейки, лампочки, телефоны, телевизоры). Машины «Махсустранс» будут забирать по одному из видов мусора в определенные дни недели.
Перед жителями махалли выступил заместитель генерального директора ГУП «Махсустранс» Шерзод Каттаходжаев — рассказал о необходимости сортировки мусора и процедуре сборки и переработки. А психолог Раиса Таджибаева провела разъяснительное занятие, показывая предметно, какой мусор в какие контейнеры собирать. Вроде всё просто и понятно, но попадаются предметы, которые сразу трудно классифицировать, их рекомендовано отправлять в «общий мусор». Было продемонстрировано, во что перерабатываются пластиковые бутылки — в пластиковую вату, которая хороша как утеплитель и наполнитель для мягкой мебели.
Ранее мы сообщали, что до 2028 года за пределами города будут построены четыре мусороперерабатывающих завода, на них будет перерабатываться 60% отходов. А уже сейчас в Яккасарском районе в сотрудничестве с ООО «Экология» введена линия утилизации отходов, на ней сортируются и перерабатываются восемь видов отходов. Предварительно сортированный мусор перерабатывать быстрее, именно сортировка – самый трудоёмкий процесс, перенос процесса сортировки на жителей позволит отладить утилизацию мусора.
Напомним, что Ташкент ежегодно генерирует на 6% больше мусора, если ничего не менять, то за 15 лет объём мусора удвоится и невозможно будет его вывозить и утилизировать. Единственный путь, по которому идут все страны — переработка, отходов, но для этого мусор нужно разделять.