Parlamentimiz a’zolari uchun yilning oxiri mamlakatning iqtisodiy modelini yanada isloh qilishga qaratilgan moliyaviy hujjatlarga boy bo‘ldi.
Yaqinda Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlari tomonidan qabul qilingan “O‘zbekiston Respublikasining 2020 yilgi Davlat byudjeti to‘g‘risida” gi qonundan keyin Soliq kodeksining yangi tahriri loyihasi qo‘rib chiqish uchun parlamentning quyi palatasiga taqdim etildi.
Loyihaga mas’ul etib Byudjet va iqtisodiy islohotlar qo‘mitasi belgilandi. Kodeks loyihasini takomillashtirish bo‘yicha ishlarga parlament quyi palatasi huzuridagi Davlat byudjeti boshqarmasi mutaxassislari ham jalb qilindi.
Loyihani birinchi o‘qishda ko‘rib chiqish uchun tayyorlash ishlariga mas’ul qo‘mita huzurida deputatlar, ekspertlar, hukumat va Davlat soliq qo‘mitasi vakillaridan iborat ishchi guruhi tuzildi va uning birinchi yig‘ilishi o‘tkazildi.
Unda ta’kidlanganidek, yangi tahrirdagi Soliq kodeksi loyihasi to‘g‘ridan-to‘g‘ri amal qiladigan hujjatga aylanishi kerak. Loyihaga solish masalalarini, shu jumladan soliq stavkalarini tartibga soluvchi qonunosti hujjatlari qoidalari ham kiritilgan. Hujjatda amaldagi Soliq kodeksining umumiy (soliq ma’muriyatchili masalalari) va maxsus (soliqlarni hisoblash va to‘lashning asosiy qoidalari) qismlarga bo‘linishini ko‘zda tutadigan tuzilish saqlab qolingan.
Loyihada sakkizta yo‘nalish, shu jumladan umume’tirof etilgan xalqaro me’yorlar va soliq standartlari, boshqa mamlakatlar tajribasini hisobga olgan ilg‘or va sinab ko‘rilgan usullar, shuningdek mahalliy va xalqaro ekspertlarning xulosalari hisobga olingan. Qo‘shimcha qiymat solig‘i va uni hisoblashdagi yangiliklarga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Yig‘ilish davomida soliq qonunchiligidagi yangiliklar jonli munozara shaklida muhokama etildi. Qo‘mitalar, siyosiy partiyalar fraksiyalari, deputatlik birlashmalari tomonidan yangi tahrirdagi Soliq kodeksi loyihasi bo‘yicha katta hajmdagi ishlar turibti. Chunki, uning har bir moddasi ortida xalq manfaati, iqtisodiyotning soha va tarmoqlarini, umuman mamlakatni yanada rivojlantirish maqsadi yotadi.

Проект новой редакции Налогового кодекса внесен в Законодательную палату Олий Мажлиса
Для подготовки проекта к первому чтению создана рабочая группа из депутатов, экспертов, представителей Правительства и ГНК. По сообщению пресс-служба Зконадательной палаты, уже состоялось первое заседание.
В след за недавно принятым депутатами Законодательной палатой Олий Мажлиса Законом «О Государственном бюджете Республики Узбекистан на 2020 год» в нижнюю палату парламента поступил проект новой редакции Налогового кодекса.
Ответственным за него назначен Комитет по бюджету и экономическим реформам. К работе по совершенствованию проекта кодекса привлечены также специалисты Управления по Государственному бюджету при нижней палате парламента.
Для подготовки проекта к рассмотрению его в первом чтении при ответственном комитете создана рабочая группа из числа депутатов, экспертов, представителей правительства и Государственного налогового комитета. Накануне проведено ее первое заседание.
На нем говорилось, что проект Налогового кодекса в новой редакции призван стать документом прямого действия. В него включены положения подзаконных актов, регламентирующих вопросы налогообложения, включая ставки налогов. В нем сохранена структура действующего Налогового кодекса, предусматривающая разделение на общую (вопросы налогового администрирования) и особенную (основные правила исчисления и уплаты налогов) части.
Проект учитывает восемь направлений, включая общепринятые международные нормы и стандарты сферы налогообложения, передовые и аппробированные методы, учитывающие опыт других стран, а также выводы местных и международных специалистов. Отдельное внимание уделено налогу на добавленную стоимость и новшествам его исчисления.
В ходе заседания состоялась оживленная дискуссия и обсуждение новшеств налогового законодательства. Комитетам, фракциям политических партий, депутатским объединениях предстоит большая работа над проектом Налогового кодекса в новой редакции. За каждым его положением стоят интересы народа, дальнейшее развитие сфер и отраслей экономики, и в целом страны.