Davlatimiz rahbari Abdulla Qodiriy haykalining ochilish marosimida ishtirok etib, uning poyiga gul qo‘ydi
O‘zbekiston Respublikasi prezidenti Shavkat Mirziyoyev 26 dekabr kuni Abdulla Qodiriy nomidagi ijod maktabi va muzeyni borib ko‘rdi. Bu haqda davlatimiz rahbarining matbuot xizmati xabar berdi.
O‘zbek romanchiligining asoschisi, vatanparvar adib Abdulla Qodiriy xotirasiga ehtirom ko‘rsatish, milliy adabiyotimiz rivojiga qo‘shgan beqiyos hissasini ulug‘lash maqsadida prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan poytaxtimizning Abdulla Qodiriy nomidagi madaniyat va istirohat bog‘i oldida ijod maktabi va muzey barpo etildi. Boqqa kiraverishda buyuk yozuvchi haykali o‘rnatildi.
Davlatimiz rahbari mazkur haykalning ochilish marosimida ishtirok etib, uning poyiga gul qo‘ydi.
Vazirlar Mahkamasining 2018 yil 3 dekabrdagi farmoyishi bilan tashkil etilgan Abdulla Qodiriy nomidagi ijod maktabi o‘zbek tili va adabiyotini, badiiy ijod sirlarini chuqur o‘rganishga ixtisoslashgan.
Joriy o‘quv yilida maktabning 5, 6, 7 va 8-sinflariga ijodiy imtihonlar va test sinovlari asosida 121 nafar o‘quvchi saralab olindi. «Yosh kitobxon» respublika ko‘rik-tanlovi g‘olibi Zilola Shomurodova ham ijod maktabiga qabul qilindi.
Bu yerda o‘g‘il-qizlarning ta’lim-tarbiya olishi uchun hamma sharoit yaratilgan. Xonalar keng, yorug‘, shinam va qulay. Fan kabinetlari zamonaviy texnologiyalar va o‘quv anjomlari bilan ta’minlangan. Kutubxona adabiy asarlar, badiiy adabiyotlarga boy. Ochiq va yopiq sport zallarida bolalar sport to‘garaklariga qatnashishi, salomatligini mustahkamlashi uchun qulayliklar mavjud.
Prezident Shavkat Mirziyoyev bu yerda yaratilgan sharoitlar bilan tanishdi. O‘qituvchi va o‘quvchilar bilan suhbatlashdi.
– Abdulla Qodiriy ijod maktabida o‘qiyotgan bu bolalar yangi O‘zbekistonning kelajagi bunyodkorlaridir. Barcha umumta’lim maktablari ushbu o‘quv dargohidan ma’naviyatni, ma’rifatni o‘rganishi lozim. Chunki bu yerda tahsil olayotgan bolalar nafaqat ma’naviyatli, balki o‘z vatanini yurakdan sevuvchi iste’dod egalari. Biz ijod maktablarida vatanparvar yoshlarni tarbiyalashni maqsad qilganmiz, – dedi Prezident.
Ijod maktabida «Qodiriy izdoshlari, «Yosh qalamkashlar», «Yosh jurnalistlar» kabi to‘garaklar, «Ifodali o‘qish», «Notiqlik san’ati» bo‘yicha qo‘shimcha darslar tashkil etilgan. Abdulla Qodiriy hayoti va ijodiga bag‘ishlangan ma’rifiy tadbirlar tez-tez o‘tkazilib turadi.
Davlatimiz rahbari oliy o‘quv yurtlarining olimlari bu yerda dars o‘tishi, taniqli yozuvchi va shoirlar mahorat saboqlarini yo‘lga qo‘yishi, darslar zamonaviy metodikalar asosida olib borilishi zarurligini ta’kidladi. Iste’dodli bolalar faqat o‘quv jarayoni bilan cheklanmay, universitetlarda amaliy mashg‘ulotlar o‘tashi kerakligini qayd etdi. O‘g‘il-qizlarga mamlakatimiz tarixini mukammal o‘rgatish maqsadida ijod kunlari yurtimizning diqqatga sazovor shaharlariga sayohatlarini tashkil etish yuzasidan ko‘rsatmalar berildi.
– Bu maktabda millatparvar, o‘zligini anglagan avlod kamol topishiga ishonaman, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Ma’lumki, bu yil Abdulla Qodiriy tavalludining 125 yilligi keng nishonlandi. Bunday tadbirlar adib nomi qo‘yilgan ijod maktabida o‘zgacha shukuh bilan o‘tdi.
Abdulla Qodiriy nomidagi madaniyat va istirohat bog‘iga kiraverishda adib muzeyi barpo etildi. Mazkur binoga «Turon» kutubxonasi ham joylashtirildi. Bu nafaqat yetuk ajdodimizning vorislari, balki adabiyot, ma’naviyat va ma’rifat ahlini, butun xalqimizni quvontirdi.
Prezidentimiz muzey va kutubxonadagi sharoitlarni ham ko‘zdan kechirdi.
Muzeyga kiraverishda Abdulla Qodiriyning hikmatli so‘zlari bitilgan. Chap tomonda adibning hayot va ijod yillari xronologiyasi, qatag‘on yillari eksponatlari hamda mustaqillik yillarida yozuvchiga ko‘rsatilgan ehtirom aks etgan ekspozitsiyalar joylashgan. Tomoshabinlar zaldagi ulkan monitorda adib asarlari asosida suratga olingan «O‘tkan kunlar» va «Mehrobdan chayon» filmlarini, boshqa kartinalarni ko‘rishi mumkin.
Davlatimiz rahbari shu yerda yozuvchi va shoirlar, adabiyotshunos olimlar, yosh ijodkorlar bilan muloqot qildi.

Президент принял участие в открытии памятника Абдулле Кадыри
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 26 декабря посетил школу творчества имени Абдуллы Кадыри и музей.
В знак уважения памяти основателя узбекской школы романа Абдуллы Кадыри, для возвеличивания его огромного вклада в развитие национальной литературы по инициативе Президента Шавката Мирзиёева рядом со столичным парком культуры и отдыха, названного в честь выдающегося писателя, организованы творческая школа и музей. У входа в парк установлен памятник великому просветителю.
С участием главы государства состоялось открытие памятника романисту. Шавкат Мирзиёев возложил цветы к подножию монумента.
Творческая школа имени Абдуллы Кадыри, организованная распоряжением Кабинета Министров от 3 декабря 2018 года, специализируется на углубленное изучение узбекского языка и литературы.
На обучение в 5, 6, 7 и 8-м классах школы в нынешнем учебном году на основе творческого эказамена отобран 121 кандидат, в том числе победительница республиканского конкурса "Юный книголюб" Зилола Шомуродова.
В учебном заведении имеются все удобства: широкие и светлые классы, предметные кабинеты с современным оснащением и средствами обучения, библиотека с богатым фондом художественной литературы, спортивный зал и секции.
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с созданными здесь условиями, побеседовал с педагогами и детьми.
– Учащиеся творческой школы Абдуллы Кадыри будут творить будущее нового Узбекистана. Все общеобразовательные учреждения должны брать пример здесь в вопросах духовности, просветительства. Ибо эти дети всем сердцем любят Родину. Мы поставили цель воспитать в творческих школах патриотов, – сказал Президент.
В данном учебном заведении организованы такие кружки, как “Последователи Кадыри”, “Молодые литераторы”, “Молодые журналисты”, факультативные занятия “Выразительное чтение”, “Ораторское искусство”. Регулярно проводятся просветительские мероприятия, посвященные жизни и творчеству Абдуллы Кадыри.
Глава государства отметил необходимость проведения в школе мастер-классов от ученых, известных писателей и поэтов, уроков на основе современных методик. Талантливые учащиеся помимо занятий здесь должны проходить практику в университетах, отметил Президент. Даны указания по организации для учащихся поездок в исторические города страны, чтобы они досконально знали историю Узбекистана.
– Верю, что эта школа взрастит любящее Родину, осознающее свою связь с народом поколение, – подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Как известно, в этом году широко отмечалось 125-летие со дня рождения Абдуллы Кадыри. Памятные мероприятия в особой атмосфере прошли и в творческой школе, названной в честь литератора.
При входе в Парк культуры и отдыха имени Абдуллы Кадыри возведен музей писателя. В этом здании разместилась также Библиотека “Турон”. Создание музея порадовало не только потомков выдающегося романиста, но и всю литературную общественность, деятелей духовности, весь наш народ.
Президент ознакомился с созданными здесь условиями.
Мудрое изречение Абдуллы Кадыри украшает вход в музей. По левую сторону размещены хронология жизни и творчества писателя, экспонаты периода репрессий, а также объекты, отражающие уважение к знаменитому литератору в годы независимости. На огромном мониторе посетители могут посмотреть фильмы по произведениям романиста, такие как "Минувшие дни" и "Скорпион из алтаря", другие картины.