Япония компаниялари Ўзбекистон газ транспорти тизимини модернизация қилиш ниятида
«Ўзтрансгаз» акциядорлик жамиятида Япониянинг «Itochu corporation» ва «Marubeni corporation» компаниялари вакиллари билан учрашув бўлиб ўтди.
Жорий йилнинг сентябрь ойида Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги делегациясининг Японияга ташрифи натижасига кўра мамлакатнинг «Itochu Corporation» ва «Marubeni Corporation» каби етакчи компаниялари «Диспетчерлик маркази, мониторинг ва газ инфратузилмаси объектларини бошқаришни (SCADA) жорий этиш билан Ўзбекистон Республикасида газ узатиш тизимини модернизациялаш» лойиҳасини ҳамкорликда амалга ошириш борасида қизиқиш билдиргани муносабати билан учрашув ташкил этилди.
Учрашув давомида «Ўзтрансгаз» акциядорлик жамияти томонидан икки босқичда амалга оширилиши кўзда тутилаётган «Ўзбекистон Республикаси газ узатиш тизимини модернизация қилиш лойиҳаси» тақдимоти ўтказилди.
Япония компаниялари лойиҳанинг Осиё тараққиёт банки томонидан молиялаштириладиган биринчи босқичини амалга ошириш бўйича халқаро тендерда иштирок этиш истагида эканликларини, лойиҳанинг иккинчи босқичида эса Япониянинг имтиёзли молиялаштиришини жалб этиш билан қатнашиш фикрида эканликларини билдирдилар. Шунингдек, учрашувда лойиҳанинг иккинчи босқичини ҳамкорликда амалга ошириш истиқболлари ҳам муҳокама қилинди.
Учрашув якунида томонлар жорий йилнинг ноябрь ойида Япония компаниялари иштирокида лойиҳанинг иккинчи босқичини молиялаштириш ва амалга оширишни батафсил муҳокама қилиш мақсадида ишчи гурухлар ўртасида қўшимча учрашувлар ташкил этишга келишиб олдилар.

Японские компании намерены модернизировать газотранспортную систему Узбекистана
Две японские компании - Itochu Corporation и Marubeni Corporation планируют принять участие в модернизации газотранспортной системы Узбекистана, сообщили в Минэнерго.
По итогам визита делегации Министерство Энергетики Узбекистана в Японию в сентябре текущего года, ведущие компании страны «Itochu Corporation» и «Marubeni Corporation» проявили интерес в совместной реализации проекта «Программа по модернизации газотранспортной системы Республики Узбекистан с внедрением центра диспетчеризации, мониторинга и управления объектами газовой инфраструктуры (SCADA)».
В ходе встречи со стороны АО «Узтрансгаз» был представлен проект «Модернизация газотранспортной системы Республики Узбекистан», который включает две фазы реализации. Японские компании проявили интерес к участию в международном тендере по реализации первой фазы проекта, финансируемой АБР и к участию во второй фазе с привлечением японского льготного финансирования. В частности, были обсуждены перспективы совместной реализации второй фазы проекта.
По итогам встречи, сторонами достигнута договорённость об организации дополнительных встреч в ноябре т.г., между рабочими группами для детального обсуждения финансирования и реализации второй фазы проекта с участием японских компаний.