Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар марказида Жаҳон банки миссияси билан учрашув бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 16 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар марказида Жаҳон банки миссияси гуруҳи билан учрашув бўлиб ўтди. Сандип Маҳаджан (Жаҳон банкининг макроиқтисодий амалиёт, савдо ва сармоялар бўйича менежери) бошчилигидаги учрашув Жаҳон банки миссиясининг мамлакатимизга ташрифи доирасида ташкил этилди.
Учрашув давомида Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази раҳбарияти янги Марказнинг вазифалари ҳақида тўхталиб ўтди. Хусусан, меҳмонларга тадқиқотчилар томонидан олиб борилаётган тадқиқот ишлари ҳақида маълумот берилди. Евросиё Иқтисодий Иттифоқи (ЕОИИ) таркибидаги интеграция жараёнларининг таъсирини баҳолаш бўйича кенг кўламли ишлар олиб борилаётгани, аъзолик Ўзбекистон иқтисодиётининг муайян секторига қандай таъсир қилиши мумкинлиги ҳақида таҳлилий ишлар олиб борилаётгани таъкидланди.
Марказ мутахассислари Ўзбекистоннинг ЕОИИга аъзолик бўлиши мумкин бўлган оқибатларига ўз баҳоларини тақдим этдилар, шунингдек, савдо сиёсатидаги ўзгаришларнинг Ўзбекистон макроиқтисодий кўрсаткичларига, алоҳида тармоқларга таъсири ҳақида сўз юритдилар.
Ўз навбатида, Жаҳон банки миссияси аъзолари ушбу тадқиқотга алоҳида қизиқиш билдирди. Шу билан бирга, меҳмонлар Ўзбекистонда давлат бошқарувини такомиллаштириш борасида амалга оширилаётган сўнгги ўзгаришлар ва ислоҳотлар жуда муҳим ва ўз вақтида амалга оширилаётганини таъкидладилар.
2017 йилда Ўзбекистонда бошланган ислоҳотларнинг амалга оширилишини қўллаб-қувватлаш имкониятлари ҳам муҳокама қилинди.
Маълумот учун: Жаҳон банки миссияси Ўзбекистонга ташриф буюриб, Ўзбекистоннинг иккинчи тизимли мамлакат баҳосини (СДС-2) ва ислоҳотлар сиёсатини молиялаштиришни қўллаб-қувватлаш учун учинчи лойиҳани (DPO-3) тайёрлашни бошлайди. СДС қашшоқликни камайтириш ва аҳолининг барча қатламлари фаровонлигини ошириш йўлидаги тўсиқлар ҳақида тўлиқ маълумот беради.
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази ходимлари 2020 йилда Ўзбекистон ҳукумати олиб бораётган кенг кўламли ислоҳотларининг асосий йўналишлари: савдони эркинлаштириш, макроиқтисодий ва микроиқтисодий ривожланиш, макроиқтисодий сиёсат, инвестиция, инфратузилма ва минтақаларни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, рақобатни қўллаб-қувватлаш, қишлоқ хўжалиги, хизмат кўрсатиш соҳаси бўйича ўзларининг таклиф ва мулоҳазаларини билдирдилар.
Учрашув якунида 2020 йилда Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази тадқиқотлар дастури асосида яқин ҳамкорликни йўлга қўйиш бўйича келишувга эришилди.

В ЦЭИР состоялась встреча с миссией Всемирного Банка
Эксперты Центра представили свои оценки возможных последствий вступления Узбекистана в ЕАЭС, а также рассказали о влиянии изменений торговой политики как на макроэкономические показатели Узбекистана, так и отдельные отрасли.
16 декабря в Центре экономических исследований и реформ (ЦЭИР) при Администрации Президента Республики Узбекистан состоялась встреча с Группой Всемирного Банка. Данная встреча организована в рамках миссии Всемирного Банка под руководством г-на Сандипа Махаджан (руководителя практики по макроэкономике, торговле и инвестициям).
В ходе встречи, руководством ЦЭИР особо подчёркнута роль нового Центра, в частности, гостей проинформировали о текущих исследованиях, которые ведутся научными сотрудниками. Отмечалось, что ведется масштабная работа по оценке воздействия и детальному анализу интеграционных процессов в рамках Евразийского экономического союза (ЕАЭС), проводится аналитическая работа как вступление может сказаться на той или иной отрасли экономики Узбекистана.
Справочно: В настоящее время экспертами ЦЭИР проводится оценка возможных последствий вступления Узбекистана в ЕАЭС и их влияния на развитие различных отраслей экономики Узбекистана.
В свою очередь, члены миссии Всемирного Банка выразили особую заинтересованность в данном исследовании. Вместе с тем, гости отметили, что последние изменения и реализуемые в Узбекистане реформы по совершенствованию государственного управления, очень важны и своевременны.
В ходе встречи были также обсуждены варианты для поддержания хода проведения реформ, инициированных в 2017 г. в Узбекистане, в последующие 3-5 лет.
Справочно: Миссия ВБ находится с визитом в Узбекистане с целью начала подготовки второй Систематической диагностики страны по Узбекистану (СДС-2) и третьего Проекта поддержки финансирования политики реформ (DPO-3). СДС представляет собой всесторонний обзор препятствий, сдерживающих сокращение уровня бедности и рост благосостояния всех слоев населения.
Сотрудники ЦЭИР дали свои предложения и видения по ключевым направлениям реформ Правительства Узбекистана в 2020 г., в частности по вопросам либерализации торговли, развития экономики на макро и микро уровне, макроэкономической политики, инвестиций, инфраструктуры и социально-экономического развития регионов, развитию конкуренции, дальнейшей стратегии развития сельского хозяйства, сферы услуг и др.
По итогам встречи достигнута договоренность об установлении дальнейшего тесного сотрудничества между сторонами на основе программы исследований ЦЭИР в 2020 г.