The Economist журнали Ўзбекистонни “Йил мамлакати” сифатида эътироф этди
The Economistнинг қайд этишича уч йил аввал Ўзбекистон ёпиқ давлат бўлган. Қисқа вақт ичида Ўзбекистонда кенг кўламли ислоҳотлар амалга оширилди. 2019 йилда Ўзбекистондан бошқа ҳеч бир мамлакат бу қадар илгарилаб кетмаган, дея таъкидлайди мақола муаллифлари.
Таъкидланишича, замонавий Ўзбекистонда фуқаролар энди партияларнинг сайлов олди кампаниясини оммавий танқид қилишдан ва ҳокимиятни ўз камчиликлари учун айблашдан қўрқмайдилар.
2018 йилда мамлакат Ўзбекистоннинг янги Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан бошланган бир қатор ислоҳотларни амалга оширди, бу йил эса бошланган ислоҳотлар жадал давом этди:
“Ҳукумат мажбурий меҳнатни деярли тўхтатди. “Машҳур” қамоқхона ёпилди (Жаслик қамоқхонаси назарда тутилаяпти). Чет эллик журналистларнинг мамлакатга киришига рухсат берилган. Кичик бизнес вакиллари қўллаб-қувватланмоқда. Қўшни давлатлар билан чегаралар очилиб, одамларнинг эркин харакатланишига имкон берилди. Хорижий мутахассисларни мамлакатнинг иқтисодий тизимини тиклаш учун таклиф қилинмоқда ”, дея таъкидлайди мақола муаллифлари.

Узбекистан стал страной года по версии британского журнала The Economist
Издание The Economist отмечает, что три года назад Узбекистан был постсоветским закрытым обществом. Узбекистану еще предстоит пройти долгий путь, но в 2019 году ни одна другая страна не продвинулась так далеко, подчеркивают авторы статьи.
Редакция отмечает, что в 2019 году наиболее яркая политическая тенденция была негативной:воинственный национализм. Глобальный прилив был настолько сильным, что было отрадно видеть, как некоторые страны идут в другую сторону.
Отмечается, что в современном Узбекистане граждане уже не боятся публично критиковать избирательную компанию и упрекать власть в недостатках.
Авторы напоминают, что всего три года назад группы мужчин, женщин и детей были вынуждены трудиться на хлопковых полях во время сбора урожая, а сама страна была «закрытым обществом с исключительной жестокостью и некомпетентностью».
В 2018 году, в стране стартовало сразу несколько реформ, начатых новым Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым, которые усиленно продолжились в текущем году:
«Правительство в значительной степени прекратило принудительный труд. Печально известная тюрьма был закрыта (Жаслык, прим. ред.). Иностранных журналистов пустили в страну. Чиновникам запретили запугивать малый бизнес. Открыли границы с соседними государствами, позволив семьям воссоединиться. Иностранных технократов приглашают перестроить экономическую систему страны.», — подчеркивают авторы статьи.