Ўзбекистон делегацияси “Turkistan: One way – One history” Халқаро туристик форумида иштирок этди
4 ноябрь куни Қозоғистоннинг Туркистон шаҳрида “Turkistan: One way – One history” халқаро туристик форуми ўз ишини бошлади. Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Бош вазир ўринбосари Азиз Абдуҳакимов, Қозоғистон Республикаси Маданият ва спорт вазири Актота Раимкулова, Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси раиси Абдулазиз Аққулов, дипломатик корпус ҳамда ОАВ вакиллари иштирок этишди.
“Ўзбекистонда 2016 йилдан туризм стратегик соҳалардан бири сифатида белгилаб олинди, шу боис қўшни давлатлар билан яқиндан ҳамкорлик қилиш ва қўшма лойиҳаларни йўлга қўйиш устувор йўналишлардан бири ҳисобланади. Шундай экан, бугунги кунда Ипак йўли зонасини яратиш (Silk Visa режимини жорий қилиш)га доир лойиҳани амалга ошириш муҳим аҳамиятга эга. Бугун биз аниқ натижага эришиш йўлида ҳамкасбларимиз билан ушбу масалани яна бир бор муҳокама қиламиз”, - деди Азиз Абдуҳакимов ўз нутқида. Шу билан бирга, туристлар оқими, инвесторлар учун имтиёзлар ҳамда Ўзбекистонда туризм соҳасида кузатилаётган ўзгаришларга оид маълумотлар тақдим этилди.
“2018 йилдан бошлаб Ўзбекистон Президенти қарори билан туризм инфратузилмасини ривожлантириш, туристик маҳсулотлар диверсификацияси ҳамда сайёҳларни жалб қилиш бўйича чора-тадбирлар қабул қилинди. Буюк Ипак йўли мамлакатларида туризмни тиклаш борасида фаол ишлар олиб борилмоқда. Йирик рейтинг агентликлари Ўзбекистонни туризм соҳаси энг жадал ривожланаётган мамлакатлардан бири сифатида эътироф этмоқда, туризм ривожи динамик кўрсаткичлари Ўзбекистон тарихида энг катта ўсишни намойиш этмоқда”, - деди Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси раиси в.в.б. Абдулазиз Аққулов. Бундан ташқари, Қўмита раиси виза режимининг соддалаштирилгани, визанинг алоҳида турлари ҳамда икки томонлама муносабатлар ривожи ҳақида сўзлади. Форум доирасида Ипак йўли кесимидаги мамлакатларда туризмни ривожлантириш, туризм соҳасини рақамлаштириш ҳамда маркетинг йўналишидаги янги имкониятлар ва трендлар, шунингдек келажак иқтисодиётида ҳозирги ёшларнинг тутган ўрни каби долзарб масалалар муҳокама қилинди.
Халқаро форум ишида 300 дан ортиқ киши иштирок этиб, уларнинг орасида хорижий мамлакатлар вазирликлари вакиллари, туризм соҳасининг халқаро даражадаги профессионаллари, давлат ҳукумат органлари, халқаро бизнес ҳамжамияти, туристик ташкилотлар, уюшмалар ва инвестицион компаниялар вакиллари бор. Таъкидлаш жоизки, 4-5 ноябрь кунлари форум доирасида “Silk Road Craftsman-2019” халқаро ҳунармандлар ярмаркаси ўтказилмоқда.
4 ноябрь куни ярмаркага Қозоғистоннинг Биринчи президенти Нурсултон Назарбоев, Қозоғистон Бош вазири Аскар Мамин, Ўзбекистон Бош вазир ўринбосари Азиз Абдуҳакимов, Туркистон вилояти ҳокими Умурзак Шукеев ҳамда дипломатик корпуслар вакиллари ташриф буюришди. Ярмаркада Озарбойжон, Туркия, Россия, Эрон, Ҳиндистон, Афғонистон, Қозоғистон, Қирғизистон ва Ўзбекистондан 200 дан зиёд ҳунарманд иштирок этди. Мазкур халқаро ярмарка халқлар ўртасидаги дўстлик ва ҳамкорлик алоқаларини янада мустаҳкамлаш, ҳунармандчилик мактаблари анъаналарини тиклаш ҳамда асраш йўлида хизмат қилади.
Форумнинг иккинчи куни, яъни 5 ноябрда Туркистон вилоятининг диққатга сазовор масканлари бўйлаб информацион тур ўтказилади.

Узбекистан принимает участие в Международном туристском форуме Turkistan: One way – one history
4 ноября в городе Туркестан (Казахстан) прошел Международный туристический форум «One way – One history». Обсуждены вопросы развития туризма стран на отрезке Шелкового пути.
В мероприятии приняли участие заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан Азиз Абдухакимов, министр культуры и спорта Республики Казахстан Актота Раимкулова, председатель Государственного комитета Республики Узбекистан Абдулазиз Аккулов, представители дипломатических корпусов и СМИ.
«С 2016 года в Узбекистане туризм определен одним из стратегических отраслей, тесное сотрудничество и совместные проекты с нашими соседями являются одним из наиболее значимых и приоритетных направлений. Поэтому одним из значимых является реализация проекта по созданию зоны Шелкового пути (внедрение режима Silk Visa). Сегодня мы с коллегами еще раз обсудим этот вопрос, чтобы быстрее выйти на конкретный результат» - сказал Азиз Абдухакимов в своей приветственной речи.
Также были приведены статистические данные по количеству туристов, предоставления льгот инвесторам и информация, касающаяся реформ в области туризма в Узбекистане.
«Начиная с 2018 года решением Президента Республики Узбекистан предприняты дальнейшие меры по развитию инфраструктуры туризма, диверсификации туристического продукта и привлечению туристов в Узбекистан. Ведется активная работа по возрождению туризма на трансконтинентальном континенте Шелковый путь. Крупные рейтинговые агентства признают Узбекистан как одну из динамично развивающихся стран в сфере туризма, динамика развития туризма показывает самый высокий рост за всю историю развития Узбекистана», - отметил вр.и.о. председателя Госкомтуризма Абдулазиз Аккулов.
Кроме этого, председатель Госкомтуризма рассказал о либерализации визового режима, об отдельных видах виз и развитии двусторонних отношений.
В рамках форума обсуждены актуальные вопросы развития туризма стран на отрезке Шелкового пути, новые возможности и тренды цифровизации и маркетинга в сфере туризма, а также роль нынешней молодежи в экономике будущего.
В работе форума приняли участие более 300 гостей, среди которых министры зарубежных стран, профессионалы туристской отрасли международного уровня дальнего и ближнего зарубежья, государственные органы власти, представители международного бизнес сообщества, туристских организаций, ассоциаций и инвестиционных компаний. Нужно отметить, что в рамках форума 4-5 ноября проходит Международная ярмарка ремесленников «Silk Road Craftsman-2019».
В первый день ярмарку посетили Первый президент Казахстана Нурсултан Назарбаев, Премьер-министр Казахстана Аскар Мамин, Вице-премьер Республики Узбекистан Азиз Абдухакимов, аким Туркестанской области Умурзак Шукеев и представители дипломатического корпуса, а также более 200 ремесленников из Азербайджана, Турции, России, Ирана, Индии, Афганистана, Казахстана, Кыргызстана и Узбекистана. Ожидается, что ярмарка поможет укрепить дружбу и сотрудничество между народами, возродить и сохранить традиции мастеров и школ ремесленничества.