Истанбулдан Бухоро ва Самарқанд шаҳарларига чартер рейслар йўлга қўйилади
Ўзбекистон Президентининг 2019 йил 13 августдаги туризм соҳасини жадал ривожлантириш тўғрисидаги 5781-сонли фармони ижросини таъминлаш мақсадида Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси ҳамда «Uzbekistan Airports» АЖ томонидан хорижий авиакомпанияларни жалб қилишга доир фаол иш олиб борилмоқда.
Таъкидлаш жоизки, Туркия авиаташувчиси вакилларининг 8 ой давомида ўз ечимини кутаётган масаласи Ўзбекистон ва хориж давлатлари шаҳарлари ўртасидаги авиаташувларни ошириш йўлида кўрилган чоралар ҳамда Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги ҳамда «Uzbekistan Airports» АЖ саъй-ҳаракатлари билан ҳал бўлди. Амалга оширилган ишлар натижасида масала ижобий ҳал бўлди ҳамда Туркиянинг «Atlasglobal Airlines» авиакомпаниясига парвозларни амалга ошириш учун рухсат берилди.
Маълумот учун: «Atlasglobal» (2015 йилгача «Atlasjet Havacılık A.Ş» дея юритилган) — Туркиянинг Европа ва Осиё, шунингдек мамлакат ичида мунтазам ва чартер йўловчи авиаташувларини амалга оширувчи авиакомпанияси. «ETS Group»га тегишли ушбу авиакомпания Истанбулдаги янги аэропортда жойлашган бўлиб, Даламанда қўшимча хабга эга.
Мавжуд маълумотларга кўра, Туркия авиакомпанияси журналист, блогер, туристик фирмалар раҳбарлари ва ходимлари, шунингдек дин арбоблари ва олимларни жалб қилган ҳолда икки чартер рейсни амалга ошириш режалаштирилган.
«Atlasglobal» Ўзбекистоннинг «Grand Atlas Discovery» компанияси кўмагида 31 октябрь – 4 ноябрда Истанбул-Бухоро ва Самарқанд-Истанбул йўналишидаги биринчи чартер рейсини амалга оширади.
«IATA summer 2020» ёз мавсумидан бошлаб эса «Atlasglobal Airlines» авиакомпанияси томонидан зиёрат туризмини ривожлантириш мақсадида 50 авиарейсни амалга ошириш режалаштирилган, бунинг натижасида эса Ўзбекистонга 10 мингдан зиёд сайёҳнинг ташрифи кутилмоқда.

Турецкая авиакомпания запускает чартерные рейсы из Стамбула в Бухару и Самарканд
Atlasglobal Airlines запускает прямые чартерные рейсы до Бухары и Самарканда в целях развития паломнического туризма.
Вопрос открытия новых рейсов турецкого авиаперевозчика прорабатывался 8 месяцев. В результате осуществленных мер по увеличению авиасообщений между городами Узбекистана и иностранных государств в рамках исполнения вышеупомянутого Указа, а также с усилием АО «Uzbekistan Airports» при поддержке Министерства транспорта Республики Узбекистан данный вопрос был положительно решен и турецкому авиакомпанию «Atlasglobal Airlines» выдано разрешение на выполнение полетов в Узбекистан, сообщает пресс-служба Госкомтуризма.
«Atlasglobal» (до 2015 года «Atlasjet Havacılık A.Ş») — турецкая авиакомпания, выполняющая регулярные и чартерные пассажирские авиаперевозки, как в страны Европы и Азии, так и внутри Турции. Базируется в стамбульском новом аэропорту, имея дополнительный хаб в аэропорту Даламана. Принадлежит «ETS Group».
По имеющейся информации, турецкой авиакомпанией запланировано выполнить 2 чартерных рейса в целях организации информационного тура с привлечением журналистов, блогеров, руководителей и работников туристических фирм, а также представителей духовности, религиозных деятелей и ученых. 31 октября-4 ноября «Atlasglobal» совершит первый чартерный рейс Стамбул-Бухара, Стамбул-Самарканд.
Начиная с летнего сезона «IATA summer 2020», авиакомпанией «Atlasglobal Airlines» запланировано выполнение 50 авиарейсов в целях развития паломнического туризма, в рамках которого ожидается прибытие свыше 10 тысяч туристов.