Ўзбекистон Ҳукумати ва Бирлашган Миллатлар Ташкилоти мамлакатда ижтимоий ҳимоя тизимини мустаҳкамлаш бўйича янги лойиҳа бошлайдилар
Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари Азиз Абдухакимов ҳамда Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг мамлакатдаги доимий вакили Хелена Фрейзер хоним ижтимоий ҳимоя бўйича қўшма лойиҳани амалга ошириш тўғрисидаги шартномани имзоладилар. Мазкур ҳужжат ҳеч кимни эътибордан четда қолдирмаслик мақсадида аҳолининг ижтимоий жиҳатдан энг заиф бўлган қатламларига ижтимоий ёрдам кўрсатиш борасидаги устувор йўналишларни белгилаб беради.
Сўнгги йилларда Ўзбекистон йиллик ялпи ички маҳсулотининг 6-9% фоизини ижтимоий ҳимоя хизматларига йўналтириб келмоқда. Шунга қарамасдан тизимда унинг самарадорлигига салбий таъсир кўрсатувчи тўсиқлар мавжуд. Масалан, ижтимоий ҳимоя вазифалари ҳозирги кунда бир нечта вазирликлар ва идоралар зиммасида бўлиб, тарқоқ ҳолдадир. Бу эса, ҳимояга муҳтож инсонлар ва оилаларни танг вазиятлардан чиқариш учун зарур бўладиган умумий қарашлар ва комплекс ёндошувлар йўқлигига олиб келади.
Дунё тажрибаси шуни кўрсатадики, мамлакатда давом этаётган ижтимоий-иқтисодий ислоҳотлар баъзи ижтимоий жиҳатдан заиф аҳоли қатламлари учун қисқа муддатли кучли таъсирни юзага келтириши мумкин. Шу боис бундай инсонларга кучли ижтимоий ҳимоя тизими орқали ёрдам кўрсатиш зарур.
Бу борада, БМТ ҳамда Ўзбекистон Ҳукумати мамлакатнинг ижтимоий ҳимоя тизимини ислоҳ қилиш дастурини биргаликда амалга оширишга келишдилар. Дастурнинг мақсади юқори сифатли ижтимоий ҳимоя хизматлари барча инсонлар учун бутун умрлари давомида кўрсатилишини таъминлашдан иборат. Дастур ассоий эътиборни қуйидаги учта устувор йўналишларга қаратади:
(1) ижтимоий ҳимоя бўйича ягона давлат органини ташкил этиш орқали ижтимоий ҳимоя вазифалари турли вазирликлар ва идоралар ўртасида тарқоқ ҳолда эканлиги муаммосини ҳал қилиш;
(2) халқаро стандартларга мос равишда кенг қамровли миллий ижтимоий ҳимоя стратегиясини ишлаб чиқиш. Мазкур жараён ижтимоий ҳимоя тушунчасини хайрияга асосланган ёндошувдан инсон ҳуқуқларига асосланган ёндошув сифатида англашга ўтказишга урғу бериши кўзда тутилган;
(3) ногиронлиги бўлган инсонларга ижтимоий ҳимояни тақдим этишда “нафақалар + хизматлар” интеграллашган ёндошувини синов тариқасида амалга ошириш. Қўшма дастур Ногиронлиги бўлган инсонлар ҳуқуқлари тзғрисидаги конвенцияни ратификация қилиш ҳамда Фаолиятнинг халқаро классификациясини жорий этиш орқали ногиронлиги бўлган инсонларнинг ҳуқуқларини янада кенгроқ таъминлаш ва уларнинг ҳаётларини сезиларли даражада яхшилашга эътибор қаратади.
Умумий қиймати икки миллион АҚШ долларига тенг бўлган қўшма дастур БМТ томонидан молиялаштирилувчи 24 та муваффаққиятли лойиҳалардан бири бўлиб, уларни танлаш жараёнида жаъми 114 та таклиф ўрганиб чиқилди. Қўшма дастур кейинги икки йил давомида амалга оширилади.
Қўшма дастур Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси, Бош Прократура, турли вазирликлар ҳамда фуқаролик жамияти ташкилотлари билан биргаликда амалга оширилиши кўзда тутилган. БМТнинг учта агентлиги – Халқаро меҳнат ташкилоти (ХМТ), БМТ Тараққиёт дастури (БМТТД) ва БМТ Болалар жамғармаси (ЮНИСЕФ) ўз тажрибалари ва салоҳиятлари доирасида ушбу лойиҳанинг амалга оширилишида кўмак берадилар.

Правительство Узбекистана и ООН запускают совместную программу по укреплению системы социальной защиты в стране
Совместная программа с бюджетом два миллиона долларов США направлена на социальную защиту наиболее уязвимых слоев населения.
Азиз Абдухакимов, заместитель премьер-министра Узбекистана, и Хелена Фрейзер, постоянный представитель ООН в Узбекистане подписали соглашение о реализации совместной программы по социальной защите. Данный документ определяет приоритетные направления по защите наиболее узвимых групп населения с целью не оставить никого без внимания.
В последние годы Узбекистан ежегодно инвестировал от 6 до 9% своего ВВП в сферу социальной защиты. Несмотря на это, в системе существуют некоторые критические барьеры, которые влияют на ее эффективность. Например, функции социальной защиты в настоящее время разделены между различным министерствами и ведомствами. Это приводит к отсутствию общего видения и комплексных подходов, необходимых для выведения людей и семей из трудных жизненных ситуаций.
Мировой опыт показывает, что социально-экономические реформы в стране могут создать временные шоки для некоторых уязвимых групп населения, и они должны поддерживаться сильной системой социальной защиты.
Для этого ООН и правительство договорились совместно реализовать программу реформирования системы социальной защиты. Целью программы является обеспечение доступности качественных услуг социальной защиты для всех граждан Узбекистана на протяжении всей жизни. Программа будет сосредоточена на следующих трех приоритетных областях:
(1) содействие институциональной реформе для решения проблемы фрагментаци функций социальной защиты в различных министерствах и ведомствах путем создания единого государственного органа по социальной защите;
(2) разработка комплексной национальной стратегии социальной защиты в соответствии с международными стандартами. Данный процесс направлен на изменение восприятия социальной защиты как благотворительности для узкого круга нуждающихся к базовому праву доступного для каждого гражданина при необходимости;
(3) пилотирование интегрированного подхода «пособия + услуги» для предоставления социальной защиты лицам с инвалидностью. В сочетании с ратификацией Конвенции о правах лиц с ивалидностью и введением Международной классификации функционирования, совместная программа будет способствовать более полной реализации прав и существенному улучшению жизни людей с инвалидностью.
Дання совместная программа с бюджетом в два миллиона долларов США является одной из 24 проектов, финансируемых ООН, где было рассмотрено 114 предложений. Совместная программа будет реализована в течение следующих двух лет.
Предполагается, что совместная программа будет осуществляться в тесной координации между Кабинетом министров, Генеральной прокуратурой, различными министерствами и организациями гражданского общества. Три агентства ООН – Международная организация труда (МОТ), Программа развития ООН (ПРООН) и Детский фонд ООН (ЮНИСЕФ) будут поддерживать реализацию данной программы.