2020 йилда Ўзбекистон банк секторидаги ўзгаришлар
2020 йил 8 январь куни Ўзбекистон Банк-молия Академияси биносида Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ҳузуридаги иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази томонидан «open space» форматида "2020 йилда Ўзбекистон банк секторидаги ўзгаришлар" мавзусида давра суҳбати ташкил этилди.
Тадбирда Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази раҳбарияти, Марказий банк раҳбарияти, Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги, Молия вазирлиги билан бир қаторда Ўзбекистон тижорат банклари раҳбарлари, Буюк келажак экспертлари, Pricewaterhouse Coopers халқаро компанияси, Олий Мажлис депутатлари, аудиторлар, солиқ маслаҳатчилари, шунингдек, тадбиркорлар ва оммавий ахборот воситалари вакиллари, блоггерлар иштирокида банкларнинг молиявий тикланиши ва барқарорлиги масалалари муҳокама этилди.
Давра суҳбатини Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчиси ўринбосари – Марказ директори О. Ҳакимов очиб берди.
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази раҳбари ўз нутқида ўтган йилнинг октябрь ойида Ўзбекистон банк тизимини ислоҳ қилиш масалалари муҳокама қилинган йиғилишни ёдга олди. Унда "Энди банклар ресурс жалб этиш бўйича "ўз аравасини ўзи тортиши" керак. Шундагина бозор шароитига мос, замонавий бошқарув тизимига эга молиявий институтга айлана олади", – деган эди давлатимиз раҳбари.
- Бугунги кунда банк секторининг асосий камчилиги шундаки, иқтисодиётдаги барча кредитларнинг 90 фоизи банкларга тўғри келади. Ушбу камчиликларни ўрганиб чиқиб, Ўзбекистондаги барча тижорат банклари 2020 йилда трансформация жараёнига тайёргарлик кўрмоқда. - деди О. Ҳакимов.
Бугунги кунда Ўзбекистон банк тизими юқори концентрацияси билан ажралиб туради: барча банк активларининг 86% ҳали давлатга, 70% эса 5 та давлат банклари (Миллий банк, Асака банк, Саноат қурилиш банк, Ипотека банк ва Агро банк) га қарашли. Шунингдек, кредитларга нисбатан давлат улуши бўлган банк омонатларининг улуши 31,5 фоизни ташкил этиши қайд этилди. Таққослаш учун, хусусий банкларда бу кўрсаткич 100% га тенг.
Марказий Банк ва Молия вазирлиги Жаҳон банки билан биргаликда банк секторини ривожлантиришнинг узоқ муддатли стратегиясини ишлаб чиқмоқда. Бундан ташқари, Молия вазирлиги ҳузурида тижорат банкларини давлат иштирокида ислоҳ қилишни мувофиқлаштириш бошқармаси ташкил этилди. Ўзбекистондаги кўплаб тижорат банклари 2020 йилда трансформация жараёнидан ўтишлари тавсия этилади.
Тадбирда Халқ банк, Ҳамкор банк, Асака банк, Саноат қурилиш банк вакиллари иштирок этдилар. Хусусан, бизнесни ривожлантириш ва мижозларга қулайликлар яратиш бўйича фикрлар билдирилди. Бундан ташқари тадбирда кредитлар портфелининг фаол ўсиши билан бизнесни олиб боришда ёндашувлар ўртасидаги фарқ, мижозларга юқори даражадаги хизмат кўрсатишга тайёрлик, кредит бериш жараёнларини ўз-ўзидан автоматлаштириш даражаси, таваккалчилик технологиялари муҳокама қилинди.
Тижорат банкларининг инвестицион жозибадорлигини ошириш масалалари, шунингдек, ҳукумат томонидан мамлакат банк секторини модернизация қилиш бўйича қабул қилинган қарорлар муҳокама қилинди.
Банклар вакиллари тижорат самарадорлигини ошириш ўрта ва узоқ муддатли стратегияни шакллантириш учун активларни тақсимлашни оптималлаштириш механизмларини ўз ичига олган банк-молия секторини тизимли ўзгартириш бўйича концептуал таклифларни тақдим этдилар.
Шунингдек, «open space» форматида ташкил этилган давра суҳбатида экспертлар Ўзбекистон банк секторидаги ўзгаришлар бўйича ўз таклиф ва мулоҳазалари билан ўртоқлашдилар.
Тадбир давомида банк қонунчилигидаги янгиликлар муҳокамаси бўлиб ўтди ва бозор иқтисодиётида амалий мисоллар ёрдамида атрофлича жавоблар берилди.
Инвестиция жозибадорлигини ошириш орқали хусусий секторнинг банк секторидаги иштирокини кенгайтириш зарурлиги қайд этилди.
Тадбирда иштирок этган тадбиркорлар, экспертлар, аудиторлар, оммавий ахборот воситалари вакиллари ва блоггерлар ўзларини қизиқтирган саволларга жавоб олдилар.

Трансформация банковского сектора: Стратегические вызовы для Узбекистана
8 января Центр экономических исследований и реформ (ЦЭИР) при Администрации Президента Республики Узбекистан организовал круглый стол в формате Open Space на тему: «Трансформация банковского сектора Узбекистана 2020».
В мероприятии приняли участие руководство ЦЭИР, представители Центрального Банка Республики Узбекистан, АК «Халк Банк», АКБ «Hamkorbank», АКБ Асака Банка, Промстройбанка, эксперты МННО «Буюк келажак», международной компании PricewaterhouseCoopers, бизнес сообщества, общественные деятели, депутаты Олий Мажлиса, представители СМИ и блогеры.
Мероприятие открыл заместитель советника Президента Республики Узбекистан - директор ЦЭИР Обид Хакимов.
В своем выступлении глава ЦЭИР напомнил о селекторном совещании, на котором в октябре прошлого года были обсуждены вопросы реформирования банковской системы Узбекистана. Тогда глава нашего государства отметил, что «отныне банки в вопросе привлечения ресурсов должны, сами тянуть свою телегу“. Только так они смогут стать финансовым институтом с современной системой управления, соответствующим рыночным условиям».
«Основным недостатком банковского сектора сегодня является то, что 90% всех кредитов в экономике приходится на долю банков. Изучив эти недостатки, все коммерческие банки Узбекистана готовятся к процессу трансформации в 2020 году» - отметил О.Хакимов.
Сегодня банковская система Узбекистана характеризуется высокой концентрацией: 86% всех активов банков по-прежнему принадлежат государству, а 70% принадлежат 5 государственным банкам (Национальный банк, Асака банк, Промстрой банк, Ипотека банк и Агробанк). Также было отмечено, что доля банковских депозитов с государственной долей по отношению к кредитам составляет 31,5%. Для сравнения, в частных банках этот показатель составляет около 100%.
На мероприятии отмечалось, что депозиты физических лиц составляют всего 21% от общего объема депозитов в банковской системе, это составляет 2,2% ВВП. Одной из важнейших задач сегодня является привлечение сбережений населения в банковскую и финансовую систему.
Центральный банк и Министерство финансов совместно со Всемирным банком разрабатывают долгосрочную стратегию развития банковского сектора. Кроме того, при Министерстве финансов создан Департамент координации реформы коммерческих банков с государственным участием. Многим коммерческим банкам в Узбекистане рекомендуется пройти процесс трансформации к 2020 году.
Далее свои презентации представили представители АК «Халк Банк», АКБ «Hamkorbank», АКБ Асака Банк, Промстройбанк. Особо отмечалась общая готовность и желание развивать бизнес и делать жизнь клиентов банка проще. Различие подходов к ведению бизнеса, готовность предоставлять высокий уровень клиентского сервиса, уровень автоматизации самих процессов кредитования, зрелось риск-технологий —будут очень важны при активном росте кредитного портфеля.
Были рассмотрены вопросы повышения инвестиционной привлекательности коммерческих банков, а также предпринимаемые правительством решения по модернизации банковского сектора страны.
Представителями банков были представлены концептуальные предложения по системной трансформации банковско-финансового сектора, предполагающие механизмы оптимизации распределения активов с целью повышения коммерческой эффективности и формирование средне- и долгосрочной стратегии.
Также, в рамках площадки Open space эксперты поделились своими предложениями и комментариями по трансформации банковского сектора Узбекистана. Состоялась дискуссия и обсуждение новшеств банковского законодательства, даны исчерпывающие ответы с использованием практических примеров в условиях рыночной экономики.
Отмечена необходимость расширения участия частного сектора в банковской сфере через повышение ее инвестиционной привлекательности.