Молиявий технологиялар ва трансчегаравий пул ўтказмалари
Молиявий технологиялар ва трансчегаравий пул ўтказмалари Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази ва EIAS экспертлари томонидан муҳокама қилинди.
2019 йил 25 декабрда Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ҳузуридаги иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази Осиё тадқиқотлари бўйича Европа институти (EIAS) директори Аксел Гоеталс ва катта эксперт Альберто Туркстра билан учрашув бўлиб ўтди.
Маълумот учун: Осиё тадқиқотлари бўйича Европа институти Брюсселда жойлашган етакчи илмий марказ ҳисобланади. Институт тадқиқотлари Осиё ва Европа ўртасидаги алоқаларни ва ўзаро тушунишни ҳар томонлама мустаҳкамлашга қаратилган.
Учрашувнинг мақсади меҳнат муҳожирларининг реал даромадларини оширадиган муқобил хизматларни жорий этиш масалаларини муҳокама қилиш ва ўзаро ҳамкорликни йўлга қўйишдир.
Белгиялик экспертнинг қайд этишича, бугун кўпчилик "Western Union" ёки "MoneyGram" каби хизматлардан кенг фойдаланмоқда. Улар хизматлар учун жуда юқори ҳақ (тахминан: Жаҳон банки эълон қилган маълумотларга кўра, 200 доллар жўнатиш учун ўртача қиймати 14 доллар) тўламоқдалар.
Йиғилишда молиявий технологиялар харажатларни камайтиришда муҳим роль ўйнаши мумкинлиги таъкидланди.
– Молиявий технология ва трансчегаравий пул ўтказмалари келажаги энг яхши технологияларни яратадиган хизматларга боғлиқ бўлиши мумкин. Пул ўтказмалари юқори тезликда амалга ошириладиган транзакциялар, хавфсизлиги юқори бўлган ва паст нархлардаги харажатлар ҳал қилувчи омил ҳисобланади ”,-деди А.Гоеталс.
Пул ўтказмаларининг самарадорлигини ошириш учун Белгия томони инновацион маҳсулотлар, рақамли технологиялар, шу жумладан тижорат банкларининг технологик афзалликларини жорий этишни таклиф қилди. Бундан ташқари, бозорнинг келгусидаги ривожланиш йўналишини ва бозор иштирокчилари ўртасидаги яқин ҳамкорликни аниқ белгилаб берадиган меъёрий-ҳуқуқий базани яратиш жуда муҳимдир.
Учрашув якунида томонлар “fintech” ёрдамида халқаро пул ўтказмалари харажатларини камайтириш ва инфраструктурани, хусусан қуёш ва шамол энергиясини молиялаштириш учун молиявий воситаларни, масалан, яшил облигациялар (“Green” bonds), портфель инвестицияларини ишлаб чиқиш бўйича қўшма ишлар олиб бориш бўйича дастлабки келишувга эришди.

Будущее финансовых технологий и трансграничных денежных переводов обсудили эксперты ЦЭИР и EIAS
25 декабря в Центре экономических исследований и реформ (ЦЭИР) при Администрации Президента Республики Узбекистана состоялась встреча с директором Европейского института азиатских исследований (EIAS) Акселом Гоетхалсом и старшим экспертом Альбертом Туркстра.
Справочно: Европейский институт азиатских исследований является ведущим мозговым центром, базирующимся в Брюсселе. Исследования данной организации фокусируются на поиске путей всестороннего укрепления связей и взаимопонимания между Азией и Европой.
Целью встречи стало обсуждение внедрения альтернативных услуг, которые увеличат реальные доходы трудящихся-мигрантов.
Бельгийский эксперт отметил, что сегодня многим людям приходится полагаться на такие услуги, как Western Union или MoneyGram. Эти услуги взимают довольно высокую плату за содействие таким транзакциям (прим. ред. согласно данным, опубликованным Всемирным банком, средняя стоимость отправки 200 долларов составляет 14 долларов).
На встрече отмечалось, что финансовые технологии могут сыграть важную роль в снижении операционных затрат и стоимости запуска финансовых услуг.
Будущее финансовых технологий и трансграничных денежных переводов может заключаться в услугах, создающих превосходные технологии. В контексте появляющихся денежных переводов, высокоскоростные транзакции и недорогие затраты с сильной безопасностью, являются решающим фактором в определении того, какая платформа будет выделяться, - отметил А.Гоетхалсом.
Для увеличения эффективности денежных переводов бельгийской стороной предложено внедрение инновационных продуктов, цифровых технологии, в том числе технологические преимущества коммерческих банков. Кроме того, важно создание нормативный базы, которая четко будет определять будущее направление развития и тесное взаимодействие между участниками всеми рынка.
По итогам встречи достигнута предварительная договоренность о совместной работате над исследованием по снижению стоимости международных денежных переводов с помощью fintech и разработкой финансовых инструментов для финансирования инфраструктуры, в частности солнечной и ветровой энергии, например, зеленых облигаций (“Green” bonds), портфельных инвестиций.